Listeleri Karşılaştır

Türkiye de gayrimenkul üzerindeki vergiler bir çok Avrupa ülkesine göre çok düşük seviyededir. Eviniz İstanbul’da ekibi olarak satın alacağınız gayrimenkulün satış fiyatı üzerine toplamda %5-6 oranında bir ekstra ödeme farkı koymanızı tavsiye ediyoruz. Bu miktar tüm vergileri, satın alma sürecinde doğan ekstra harcamaları ve masrafları kapsıyor. Bu oran bir çok ülkede %10 – 20 arasında bir rakama tekabül eder.

Türkiye de vergi oranları hem Türk vatandaşları için hem de yabancılar için aynı seviyededir. Gayrimenkul alımında ve sonrasında doğan vergi harcamaları şunlardır:

Satın alma işleminde tapuyu üzerinize alırken Topu Dairesine ödenen gayrimenkul’ün tapuda görünen değeri üzerinden %4 tutarında belirlenen orandır. Bu vergiyi ödemeden tapuyu kendi adınıza yaptıramazsınız. Eğer tamamlanmamış bir projeden daire alıyorsanız, Daire tamamlanana kadar tapu alamayacağınız için, bu vergiyi dairler tamamlandığı zaman ödersiniz. Projeden daire satan bir çok firma bu vergiyi ya paylaşır ya da kendileri öderler.

Türkiye de iki tip gayrimenkul sigortası vardır. Zorunlu sigorta ve zorunlu olmayan sigorta. Zorunlu sigorta kapsamında her dairenin sahip olması gereken DASK zorunlu deprem sigortası vardır. Daire alındığında hemen yaptırılması ve yıllık olarak yenilenmesi gerekir. Tutarı dairenin büyüklüğüne göre değişmekte olup büyük meblağlar değildir. Zorunlu olmayan sigortalar kapsamında dilerseniz bir sigorta kuruluşu aracılığıyla özel olarak sigorta yaptırabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti kanunları gereği eğer dairenizi satın aldıktan sonraki 5 yıl içerisinde satarsanız, bu süre zarfında elde ettiğiniz değer artışının %35 i kadar ödediğiniz vergidir. Eğer dairenizi 5 yıldan daha uzun süre sonra satarsanız bu vergiden muaf olursunuz ve değer artışı üzerinde hiçbir vergi ödemezsiniz.

Sahibi olduğunuz gayrimenkulün tapuda belirtilen değeri üzerinden %0.002 tutarında yıllık olarak belediyeye ödediğiniz vergidir. Emlak vergisi olarak adlandırılır ve her yıl ödenmesi gereken cüzi bir miktardır.

Elektrik, su ve doğal gaz abonelikleri için bir kereye mahsus ödenmesi gereken depozito ödemeleri vardır. İnternet ve TV hizmetleri isteğe bağlıdır. Eğer bir site içerisinde daire sahibiyseniz, site yönetimine güvenlik, temizlik ve bina bakımı gibi nedenlerden aylık bir bedel ödersiniz.

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishGermanTurkish
WhatsApp chat