Listeleri Karşılaştır

Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Ağustos 13, 2018
  • Blog
  • 0
Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yıllardır hayalini kurduğunuz ev alma fikrini gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz. Araştırmalara devam ediyor, alımı ve satımı zor olan yüksek meblağlar ödeyerek alacağınız ev için doğru bir tercih yapmak istiyorsunuz.

Bir kaç püf noktaya dikkat ederek arzu ettiğiniz eve kolaylıkla kavuşabilirsiniz

Bütçenize Uygun Kriterleri Belirleyin

Alacağınız evde sizin için gerekli olduğunu düşündüğünüz olmazsa olmaz ihtiyaçlarınızı tespit edin. Bulunduğu semt, oda sayısı, yaşı gibi özellikleri, ailenize ve yaşam standartlarınıza uygun olacak şekilde seçtiğinizden emin olun. Bu özelliklerin bütçenize uygunluğuna da dikkat edin. Gerekirse bazı kriterlerinizi esnetin.

Faiz Oranlarına Dikkat Edin

Faiz oranları 2016’da büyük bir düşüş yaşadı. Öncesinde ev alanlar yeniden yapılandırma ve refinansman konusunda sıkıntılarla karşılaştı. Gerek faiz indirimleri, gerek de vergi avantajlarıyla 2017 emlak sektörü için avantajlı bir yıl olabilir. Kredi kullanarak ev alacaksanız faiz oranları yükseldikçe ödenmesi gereken aylık ödemelerin bir hayli arttığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden ev aldığınız süreçteki faiz oranlarına çok dikkat etmeli, faiz oranı düşük bir zamanı tercih etmelisiniz.

Temelden Girme Fırsatlarını Araştırın

Özellikle zaman sıkıntısı olmayan müşterilerin tercih ettiği inşa halinde bir projeden ev alma fikri birçok durumda ekonomik avantaj sağlıyor. Risklerini minimuma indirmek için müteahhit firmanın önceki işlerini referans olarak değerlendirebilirsiniz. Binanın yapı ruhsatını incelemeli, proje ve kullanım alanlarını kontrol etmelisiniz. Ayrıca imzalayacağınız sözleşmenin çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

Finansal Gücünüze Uygun Fiyatı Belirleyin

Öncelikle ne kadar birikiminiz olduğunu belirleyin. Ev alana kadar da bu birikiminizi olabildiğince arttırmaya çalışın. Peşinatınız ne kadar fazla olursa sizi o kadar rahatlatacaktır. Kredi çekecekseniz, aylık ne kadar ödeme yapabileceğinize ve kaç yılda ödeyeceğinize karar verin. Size en uygun teklifi veren bankayı tercih edin. Tüm hesaplamalarınız sonrasında ortaya çıkan miktar doğrultusunda ev arayışına geçin.

Gelecek Vadeden Seçenekleri Tercih Edin

“Ömür boyu yaşayacağım bir ev istiyorum.” deseniz bile fikriniz değişebilir, evi satmak isteyebilirsiniz. Bu yüzden zaman içinde değer kaybetme riskine dikkat edin. Değer kazanacağına inanacağınız semtlerdeki evleri tercih edin. Unutmayın emlak sektörü Türkiye’de hızlı bir değişim ve gelişim gösteren sektörlerin başında geliyor. 2017 yılında aldığınız bir ev birkaç yılda değerini katlayabilir, sizi memnun edebilir. (Kaynak: Milliyetemlak.com)

İlgili Mesajlar

  • Blog

Herkes Emlakçı Olamayacak

Türkiye’de her yıl milyonlarca gayrimenkul el değiştirirken, vatandaşı koruyacak önemli...

Devamını oku
  • Blog

İstanbul’un En Değerlenen İlçeleri Listesi

Son bir yılda en yüksek fiyat artışı Üsküdar’da görüldü. İşte semt semt en yüksek...

Devamını oku
ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishGermanTurkish
WhatsApp chat